Get In Touch
support@ampliapps.com
Work Inquiries
job@ampliapps.com
Back

Przewaga platformy e-commerce AMPER B2B w porównaniu do AMPER B2C w transakcjach handlowych pomiędzy firmami

Platforma sprzedażowa B2B oraz B2C to narzędzia niezbędne do prowadzenia handlu internetowego. W zależności od branży oraz tego, czy firma kieruje swoją sprzedaż do klienta biznesowego (B2B) czy klienta detalicznego (B2C) decyduje się na wdrożenie odpowiedniej wersji platformy AMPER. Zanim jednak przejdziemy do porównania obu tych rozwiązań, warto dowiedzieć się czym są i czym się charakteryzują?

Platforma sprzedażowa AMPER B2B jest rozwiązaniem, które umożliwia firmom handlowym oraz dystrybucyjnym sprzedaż online, a także docieranie ze swoimi usługami do klientów biznesowych. Stosowanie tego rozwiązania pozwala na zoptymalizowanie procesów biznesowych w taki sposób, by jak najbardziej ułatwić realizację transakcji zakupowych między przedsiębiorstwami w trakcie składania i realizacji zamówień.

Platforma sprzedażowa AMPER B2B daje też klientowi biznesowemu możliwość dokonywania zakupów w wybrany przez siebie sposób oraz sprawdzania statusów przesyłek – wszystko w jednym miejscu. Plusem AMPER B2B jest również to, że sprzedaż jest stosunkowo łatwa, nie wymaga bezpośredniego kontaktu z klientem i może być realizowana w pełni przez klienta w każdym miejscu i czasie.

Jakie funkcje pełni platforma sprzedażowa AMPER B2B? Pierwszą i najważniejszą funkcją jest analiza przedsiębiorstwa klienta, dzięki której możliwe jest dostosowanie cen oraz ofert konkretnie pod danego klienta biznesowego. Dzięki temu klient może się poczuć doceniony i ważny, odebrać firmę w sposób pozytywny i podjąć stałą współpracę.

Kolejną przydatną funkcją platformy AMPER B2B jest opcja zaawansowanego wyszukiwania produktów przez klienta. Spora baza produktów często sprawia klientowi problem z odnalezieniem produktów, którymi jest zainteresowany. Dzięki tej funkcji może on usprawnić ich wyszukiwanie poprzez wyszczególnienie konkretnych cech produktu.
Platformy sprzedażowe nastawione są głównie na współpracę z innymi firmami. Model AMPER B2B charakteryzuje się realizacją hurtowych zleceń. To właśnie dzięki platformie możliwe jest sprawne zarządzanie marżami i dbanie o odpowiedni poziom rentowności.

Dla konsumenta najważniejsza jest wygoda – AMPER B2B właśnie to zapewnia. Umożliwia składanie szybkich zamówień przez konsumentów. Po zalogowaniu, użytkownik jest w stanie zarządzać zakupami firmy dla wybranej lokalizacji czy zaimportować pliki z listą zakupową. Jest to szczególnie wygodna funkcjonalność dla rozbudowanych firm, w których zakupy dokonywane są w ilościach hurtowych z dużą częstotliwością.

Model platformy AMPER B2B (ang. business-to-business), nastawiony jest na nawiązywanie kontaktów z innymi przedsiębiorstwami, czyli tzw. klientami biznesowymi. Relacje B2B obecne są w niemalże każdej branży. Najczęstszym przykładem są sytuacje współpracy pomiędzy hurtowniami a producentami czy chociażby dostawcami a sprzedawcami. Głównym zamiarem B2B jest handel ze stałymi konsumentami i tworzenie aktywnej relacji.

Nieco inaczej sprawa przedstawia się, jeśli chodzi o model sprzedażowy AMPER B2C (business-to-customer). Ten z kolei polega na kierowaniu swoich ofert do szerszej grupy odbiorców, jakimi są osoby fizyczne. Tutaj firma sprzedaje swoje produkty oraz usługi po cenie detalicznej, a nie hurtowej (jak w przypadku AMPER B2B). Oba wymienione wyżej modele różnią się przede wszystkim sposobem podejmowania decyzji zakupowej. Konsument detaliczny zazwyczaj samodzielnie decyduje o zakupie produktu. Zaś sprzedaż B2B jest dużo bardziej złożona – tu decyzja o zakupie usługi jest rozłożona na kilka osób decydujących.

Cel zakupu – to kolejne rozróżnienie, które jest ważne w przypadku przedstawionych modeli sprzedażowych. Konsumenci B2C przeważnie dokonują zakupów rzeczy na własny użytek, często są to rzeczy użytku codziennego. Natomiast w przypadku B2B klienci biznesowi nabywają produkty, które mają przynieść im zysk lub zwrot z inwestycji. Co więcej, wraz z produktem lub usługą kupują często możliwość wdrożenia go do swojej firmy, testowania go czy szkolenia z obsługi.

Jak sytuacja wygląda w przypadku płatności? W B2C klienci opłacają swoje zamówienia przy wykorzystaniu systemu płatności internetowej, przelewu lub za pobraniem. W przypadku B2B, klienci zamawiają większe ilości towarów w różnych cenach. Płatność odbywa się na podstawie faktury lub proformy.

Ostatnią, jednak bardzo ważną różnicą jest cykliczność robienia zakupów. Sprzedaż powtarzalna jest charakterystyczna dla modelu B2B. Jest to idealne rozwiązanie dla firm oferujących produkty lub usługi sezonowo, lub mających zapotrzebowanie na określony czas. W przypadku współpracy z klientami B2C nabywca kupuje jednorazowo przedmiot, a sprzedawca nie ma gwarancji, że klient kupi kiedykolwiek kolejny produkt.

Jak widać, model B2B przoduje jeśli chodzi o transakcje handlowe pomiędzy firmami. Jest to wygodne i użyteczne rozwiązanie dla obu stron. Warto więc, poznać plusy i minusy każdego modelu sprzedażowego i rozważyć, który będzie dla nas najkorzystniejszy. My polecamy AMPER B2B!

Tomek Dziemidowicz
Tomek Dziemidowicz
https://dziemidowicz.cloud
Tomek Dziemidowicz jest absolwentem matematyki. Swój pierwszy program napisał w wieku 10 lat na komputerze Atari. Wykształcenie techniczne pozwoliło mu szybko zidentyfikować swoją pasję – świat informatyki. Ponad 15 lat doświadczenia w projektowaniu, wdrażaniu aplikacji zdobył bardzo dobrą znajomość rynku rozwiązań IT. Zawsze podchodzi do zagadnień IT, nie tylko od strony technicznej, ale stara się też zrozumieć „jak działa biznes”. Jest Prezesem Zarządu AMPLIFIER Sp. z o.o. gdzie wdraża swoje pomysły w życie.

We use cookies to give you the best experience. Cookie Policy